Date/dates: 20/09/2014
Time: 1:00 μμ - 4:00 μμ


Tohum Alma ve Saklama Atölyesi, How to take seeds from plant and keep them


Tohuma sadakat, geçmişe ve geleceğe sadakattir. Tohumu anlamak, varlık sebebimizi anlamak, bulunduğumuz noktada ne kadar zengin bir miras, ne kadar çok sorumluluk ve ne kadar umutlu bir gelecek olduğunu farketmektir. Her tohumun döngüsü, yaşam süresi ve bu sürede ürettiği yeni tohumlar bereketin, şifanın, iyiliğin ve iyileşmenin sırrını anlamamız için birer vesiledir yaşantımızda… diyor Victor Ananias Yaşam Dönüşümdür kitabında.

Bizler de geçmişe ve geleceğe sadakat için, Emanetçiler Derneği’nin de dediği gibi dünyayı torunlarımızdan emanet aldığımız için, tohumlarımıza sahip çıkalım…
Yerel türleri koruyalım, yok oluşlarının önünde duralım diyoruz.

Bu sebeple, Emanetçiler Derneğ’inden Nejat Pars bey ile birlikte sizlerle tohum alma, saklama ve aşağıda yer alan konu başlıkları üzerinde bir atölye planladık.

– Biyoçeşitlilikten tohuma
– Tohum nedir?
– Tohum nasıl oluşur?
– Tohumun döllenmesi
– Anaç seçimi
– Tohumları toplama
– Tohumların kurutulması
– Tohumları saklama, böceklenmesini önleme
– Tohumları deneme
– Tohumların ekilmesi
– Balkonunuzda, terasınızda neler yetiştirebilirsiniz?

Düzenleyen İstanbul Permakültür Kolektifi ve Emanetçiler Derneği (bilgi için http://emanetciler.blogspot.com.tr/2014/03/biz-kimiz.html)
Yer Halka Sanat Projesi, Moda
Saat 13:00 – 17:00 arası
Katılım için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

NEJAT PARS
Nejat Pars 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da liseyi İzmir’de okudu. Hava Harp Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Daha sonra Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde savaş pilotluğu yaptı. !997 yılında Kurmay Yarbay rütbesinden emekli olup aynı yıl Türk Hava Yollar’nda göreve başladı. 16 yıl kaptanlığın sonunda 2012 yılında kendi isteğiyle ayrıldı. Halen Çorlu’daki çiftliğinde organik yetiştiricilik ve tohum üzerine çalışmakta olan Pars’ın, 13 yıllık amatör çiftçilik deneyimi vardır. Nejat Pars evli ve iki çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Facebook Event: https://www.facebook.com/events/525164430946868/

Organiser Name: İstanbul Permakültür Kolektifi
Organiser email: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Organiser Website: http://permist.blogspot.com
Organiser Facebook Page: https://www.facebook.com/istanbulpermakulturkolektifi
Organiser Twitter url: https://twitter.com/PKolektifi